Rekordowy Byk

Rekord Polski

Pod koniec października 1978 roku już po zakończeniu rykowiska na rubieżach Puszczy Knyszyńskiej, strzelony został byk z rekordowym wieńcem, który ujrzał światło dzienne dopiero po dwóch latach. Szczęśliwym łowcą, który zdobył te wspaniałe trofeum, był rolnik, a dokładnie sadownik i pszczelarz z Krynek – Piotr Miniuk, członek Koła Łowieckiego „Cietrzew” z Gródka.

Myśliwy wiedział, że jest w posiadaniu mocnego wieńca, ale nie zdawał sobie sprawy, że jego trofeum stanie się rekordem kraju. Dopiero pod koniec 1979 roku w okręgu białostockim zaczęły krążyć plotki, że został strzelony byk o olbrzymim wieńcu, ale jak to zwykle bywa, do informacji tych podchodzono z wielką rezerwą.

Ostatecznego pomiaru wieńca dokonała komisja wyceny trofeów podczas Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Nitrze w marcu 1980 roku, stwierdzając masę 14,16 kg i przyznając 252 punkty CIC, co uplasowało go wówczas na czwartym miejscu na świecie. Można go było podziwiać podczas kolejnych wystaw międzynarodowych – w Płowdiw (1981 r.) oraz w Norymberdze (1986 r.).

 

Źródło ŁP / Google/ https://www.facebook.com/mysliwypl/posts/1258769090826914/